Witamy w sklepie certools!

1 ) Co to jest Bulpren ?

-  Nowy materiał filtracyjny typu BULPREN ma otwarte komory i relatywnie bardzo duże szczeliny filtracyjne, ale n-warstwowość budowy daje bardzo dobre rezultaty w zatrzymywaniu cząstek stałych o najmniejszych rozmiarach. Ponadto pianka skutecznie przechwytuje drobiny oleiste / parafinowe.

Filtracja poprzez tego typu materiał opiera się na innym sposobie filtracji niż w przypadku filtracji typu sito która występuje w najpopularniejszych papierowych wkładach filtracyjnych. Wkład z bulprenu filtruje tak jak filtry odśrodkowe.


Bulpren i papier


2 ) Co to jest Filtr i Filtracja gazu ?

- Filtr: Jest to urządzenie służące do oddzielania ciał stałych i cieczy od gazów za pomocą jednej lub kilku przegród porowatych lub poprzez absorbcję, zatrzymujące ciała stałe i ciecze a przepuszczające gazy.

- Filtracja: Metoda oddzielania substancji stałych i cieczy od gazów poprzez mechaniczne zatrzymywanie jednej z substancji lub jej zaabsorbowanie. Gaz uwolniony w procesie filtrowania od cząstek stałych  nazywamy filtratem.

 

3 ) Jaki Filtr wybrać  -  czyli jakie są różnice miedzy stosowanymi materiałami filtracyjnymi ?

- Filtry produkowane przez CERTOOLS Sp. J. stanowią rodzinę produktów różniącą się między sobą sposobem wykonania, przeznaczeniem czy też skutecznością filtracji na co ma wpływ niewidoczny element filtra jakim jest wkład filtrujący.

Materiał filtrujący może być pochodzenia naturalnego (bibuła) bądź syntetycznego (poliester i włókno szklane zbrojone w pewnych odmianach siatką metalową ).


 

Wkład BIBUŁOWY jako najstarszy przedstawiciel materiałów filtracyjnych broni swoją skuteczność filtracji tym, iż przy porównywalnych wymiarach filtrów posiada na swoim obwodzie większą ilość plis co zwiększa powierzchnię filtracji. Wkład ten jest jednak mało odporny na działanie wody co ogranicza zakres jego zastosowań.


Tych wad nie wykazują wkłady POLIESTROWE oraz wkłady z   WŁÓKNA SZKLANEGO a uzbrojone w siatkę metalową wykazują dużą odporność na zniekształcenia plis zwanymi przepukleniami. W/w wkłady posiadają równomierną strukturę oraz małe rozmiary szczelin filtracyjnych co w połączeniu z wielowarstwową ich budową (poliester 3 warstwy: włókno szklane 5 warstw) czyni je bardzo skutecznymi w wychwytywaniu cząstek stałych o bardzo małych rozmiarach. Producenci systemów autogazowych jak : BRC, LOVATO, KME uważają że włókno szklane jako materiał filtracyjny najlepiej chroni wtryskiwacze i takie wkłady stosuja w swoich systemach.

POLIESTER: siatka - poliester - siatka                                       WŁÓKNO SZKLANE: siatka - poliester - włókno szklane                                                                                                                      -poliester - siatka.

                              

Najmłodszym dzieckiem wśród wkładów filtracyjnych jest wkład wykonany z pianki BULPREN łączący zalety wszystkich omawianych wkładów a nie wykazujący ich wad. Pianka - Bulpren oprócz separowania pyłów pochłania ( absorbuje ) również olej / parafinę co dodatkowo rekomenduje ten materiał jako jeden z najbardziej skutecznych materiałów filtracyjnych.

 

4 ) Na jakie parametry techniczne należy zwróćić uwagę przy wyborze filtra ?

Standardowe materiały filtracyjne stosowane w filtrach podlegają kilku zasadom:

  • im materiał filtracyjny ma większą powierzchnię, grubość i przepuszczalność tym większa jest chłonność (pojemność)
  • czym gęstszy materiał tym większa jest jego skuteczność
  • im mniejsze opory tym większa przepuszczalność,
  • mała gęstość daje dużą pojemność i na odwrót,
  • im większa skuteczność tym mniejsza pojemność,

Teoretycznie idealne medium filtracyjne to takie które cechowałoby się 100% skutecznością usuwania wszelkiego typu zanieczyszczeń i jednocześnie charakteryzowałoby się nieskończoną chłonnością i trwałością. Jest to niemożliwe do osiągnięcia, jednak dąży się do stosowania rozwiązań które w jak najwyższym stopniu mogą spełnić powyższe warunki.

Projektując filtry i wkłady filtrów staramy się zapewnić jak największą skuteczność oraz największą z możliwych pojemność filtra, przy jednoczesnym zachowaniu dużej przepustowości i niskiego oporu przepływu.


5 ) Co rozumiemy pod słowami : Skuteczność, Chłonność, Przepustowość, Opór przepływu ?

-Skuteczność:

Skuteczność (efektywność) oczyszczania to zdolność do wychwytywania cząsteczek zanieczyszczeń o określonych rozmiarach. Jest to stosunek masy cząstek znieczyszczeń które są przechwytywane przez filtr do masy wszystkich cząstek dostarczonych do filtra. Parametr skuteczności wyrażamy w % ( max. 100%)

- Chłonność:

chłonność ( również zwana pojemnością) jest to zdolność do pochłonięcia określonej ilości zanieczyszczeń, nie powodując przy tym spadku ciśnienia płynu eksploatacyjnego ponad maksymalną dopuszczalną wartość.

- Przepustowość:

Jest to ilość płynu eksploatacyjnego która przechodzi przez daną powierzchnię filtra w jednostce czasu, czyli - zdolność do przepuszczania płynu eksploatacyjnego.

- Opór przepływu:

Płyn eksploatacyjny przechodząc przez filtr napotyka na opór który stawia materiał filtracyjny. Parametr ten jest określany jako różnica ciśnienia przed i za filtrem.


 

6 ) Co sie dzieje  gdy woda występująca w auto gazie zamarznie w filtrze ?

 W gazie LPG występuje woda, zazwyczaj pozostaje w zbiorniku tankowania, jeśli przedostaje się dalej i " utknie w filtrze " po wyłączeniu silnika - może zamarznąć w odpowiednich warunkach pogodowych. Zautomatyzowane systemy zasilające auta gazem LPG wymuszaja włączanie silnika przy użyciu benzyny i przełączaja zasilanie na gaz po  osiągnięciu przez silnik temperatury ok 30 ° C, to zapewnia bezproblemową pracę silnika i filtra. Problemy mogą się pojawić w przypadku niesprzyjających warunków pogodowych i próbach włączenia silnika bezpośrednio na gazie.